Będę wdzięczna jeśli zostawisz po sobie ślad w postaci komentarza:)

środa, 23 listopada 2016

Szydełkowe gadżety i nie tylko

Idą święta, a wraz nim myśl o prezentach i upominkach. Podążając tą drogą stworzyłam listę rzeczy, które mogą stać się inspiracją do świątecznych prezentów dla szydełkomaniaka, albo po prostu poszerzą naszą wiedzę o dostępnych gadżetach na rynku:).

1. Szydełka - jest to temat dość wrażliwy i o wielu ukierunkowaniach:). Każdy szydełkomaniak ma preferencję co do szydełek, które lubi. Osoba początkująca musi dojść do tego sama czy woli tradycyjne szydełka czy może z rączką itp. Niektórzy preferują szydełka odziedziczone po szydełkujących mamach lub babciach. Jeśli planujemy zakupić komuś szydełka, lepiej dowiedzieć się jakie preferuje lub po prostu zapytać czy nie ma jakiś na oku. Można sprawić np. szydełka z wyższej półki, albo np. dbając o rozwój szydełkomaniaka, zakupić szydełka tunezyjskie lub do knookingu. Nie chcę tu faworyzować żadnej firmy, ale przedstawię kilka przykładów:

 * szydełka Addi ( cena ok. 35 zł za sztukę)

zdj. http://www.epasmanteria.pl/

*KnitPro ( cena około 10 zł za sztukę lub zestaw za ok. 115 zł )

zdj. http://www.motek.com.pl/pl/p/szydelko-METALOWE-KP-z-kolorowa-raczka/1046

* może to być zestaw zwykłych szydełek z gumowaną rączką, które uważam za dobre, a kupimy je w cenie za około 30-35 zł

zdj. http://twojapasmanteria.pl/

* szydełka tunezyjskie bambusowe  lub aluminiowe ( za około 30-40 zł) lub bardziej renomowanych firm ( ceny około 200 zł)

zdj. allegro.pl

zdj. https://wloczkowo.pl


 * typowym gadżetem są podświetlane szydełka, bo który szydełkomaniak nie szydełkuje po nocach? :) Cena takiego zestawu to około 170 zł
zdj. https://ii.herrschners.com

2. Gadżety pomocne przy szydełkowaniu - na rynku pojawiają się coraz to inne gadżety, które mogą ułatwić nam pracę. Mogą to być nie tylko elektroniczne liczniki rzędów, ale również różnego rodzaju naparstki, igły itp. Opiszę kilka z nich, które mogą być miłym dodatkiem do prezentów:)

*elektroniczny licznik rzędów, mogą być do zawieszenia na szyję lub zapinane na ręce jak zegarek ( cena ok. 8-12 zł)

zdj. http://crochetkowo.pl/

* naparstki na jedną lub kilka nitek (np. wtedy gdy używamy więcej niż jedna nitkę tak jak na przykład przy mochili lub amigurumi). Cena to około 10 zł

zdj.http://wloczka-sklep.pl/

zdj. http://wloczka-sklep.pl/


*miseczka lub stojak na włóczki i kordonki, aby łatwej się pracowało i nic się nie plątało. Tutaj cena jest bardzo różna, bo takie gadżety mogą kosztować nawet ok. 100 zł. Ja np. kupiłam taką miseczkę w sklepie Tiger za 25 zł.

zdj. www.intensywniekreatywna.p

zdj. https://pl.pinterest.com/pin/305892999667520020/

* znaczniki rzędów - małe drobiazgi, ale jakie przydatne. Możemy znaleźć w postaci kłódeczek, kółeczek lub w postaci serduszek:)

zdj. http://wydziergana.pl/

* kosze do przechowywania i wszelkiego rodzaju przyborniki na szydełka i akcesoria. Ja np. uwielbiam kosze takie jak ten:


3. Włóczki i kordonki - i tu mamy temat rzekę...:) Ale mówić szczerze jest to najbardziej uniwersalny prezent. Dlaczego? Bo nie ważną jaką włóczkę lub kordonek, a nawet sznurek kupisz, to szydełkomaniak i tak coś z tego stworzy i będzie bardzo szczęśliwy:)

zdj. http://data.whicdn.com/

4. Akcesoria do dziergania i nie tylko - w tej części chciałabym przedstawić akcesoria, którymi nie pogardzi żadna osoba, która dzierga. Sama korzystam z niektórych i chętnie je polecam.

* obręcze do dziergania - posiadam je sama. Mam komplet podłużnych i okrągłych. Bardzo jestem, z nich zadowolona. Można nimi wykonywać czapki, kominy, szaliki, osłonki na kwiatki, poszewki na poduszki, dywaniki. Posiadam również obręcz składaną, która dodatkowo służy to tkania. Też gorąco ją polecam. Ja głównie tkam z niej osłonki na poduszki, ale można również tworzyć elementy na koce, szaliki, narzutki itp. Cena takich obręczy zależy od rozmiaru. Pojedyncze kosztują od 13-27 zł, w komplecie okrągłe lub prostokątne ok. 59 zł, a obydwa rodzaje razem ok. 110 zł. Natomiast obręcz składna kosztuje ok. 130 zł.

Obręcze z kołkami mogą być okrągłe lub prostokątne

zdj. http://knitpl.com/
 Obręcz składana Dziergaj i Tkaj
http://knitpl.com/
Przykładowe prace wykonane na takich obręczach można zobaczyć TUTAJ.

*krosna prostokątne lub kwadratowe - ja posiadam krosno kwadratowe firmy Prym i jestem bardzo z niego zadowolona. Można tworzyć różne elementy, które później wykorzystamy do poncha, poduszek, a także do większych projektów jak koce, narzuty itp. Cena to około 75 zł.

zdj.http://e-pasmanteria.pl/

Przykładowe prace można znaleźć TUTAJ.

* przyrząd do robienia pomponów - jest ich wiele rodzajów na rynku. Ułatwiają i przyśpieszają pracę w tworzeniu pomponów o różnych wielkościach. Przydatny gadżet dla szydełkowiczów przy ozdabianiu czapek, szalików lub wykonywaniu dywanów lub poduszek z pomponów. Ja używam zestawu z firmy Prym i jestem z niego zadowolona. Cena takich zestawów to od 17-35 zł

https://wloczkowo.pl

 Przykładowa praca z pomponów przy użyciu tego zestawu - TUTAJ.

* laleczka dziewiarska i młynek dziewiarski - przyrząd przydatny do robienia sznurków, aczkolwiek ja osobiście wolę młynek dziewiarski do sznurków. Młynkiem sznurki z włóczki wykonuje się naprawdę szybko. Ja używam młynka firmy Prym, ponieważ jak kupowałam go, był jedynym dostępnym na rynku. Również z niego jestem zadowolona.  Cena młynka to od 50-65 zł, a laleczki dziewiarskiej od 10-25 zł 


zdj. http://knitpl.com/

zdj. http://admin.korallo.pl/


Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.

* przyrząd do robienia kwiatów - posiadam takie krosno i też go używam. Jest przydatne do wykonywania kwiatów, którymi można przyozdobić np. czapki, szaliki, ale również z takich kwiatów można wykonywać szale, torby itp. Cena ok. 20 zł

zdj. http://pasmanteria.net/allegro/krosno-front.jpg
Przykładowa praca TUTAJ.

* widelec do sznurków - jakiś czas temu zakupiłam ten widelec i bardzo ciesze się, że go mam. Jest przydatny do wykonywania sznurków z grubych włóczek i sznurków bawełnianych. Przyśpiesza pracę, bo sznurki powstają błyskawicznie. Cena to ok. 25 zł

https://wloczkowo.pl

* gwiazda dziewiarska - podobne zastosowanie jak wcześniej. Służy do plecenia sznurków i tworzenia np. warkoczy. Cena około 21 zł.

zdj. http://e-pasmanteria.pl/

* widełki - dość głośno ostatnio robi się o widełkach, choć już są znane dawno, Jakoś słuch o nich  zaginął, ale na nowo pojawiają się w gazetkach i w internecie. Widełki służą do tworzenia splotów, które później możemy wykorzystywać np. do tworzenia szali, toreb, chust itp. Ceny zależą od firmy i rodzaju i wahają się od ok. 15 zł do nawet 75 zł

zdj. http://www.fastryga.pl/
*młynki dziewiarskie maxi - służą do szybkiego wykonywania czapek i kominów. Cena w tym przypadku krąży już w granicach 175-230 zł.

zdj. http://e-pasmanteria.pl/

5. Książki - na ryku dostępne jest również kilka książek dotyczących szydełkowania. Takie najbardziej uniwersalne pozycje to:
- "Klasyczne koronki szydełkowe"
- "Szydełko. technika wykańczania i ozdabiania"
- "Wykończenia brzegów"
- "126 motywów szydełkowych"
Dla osób które szydełkują ubrania mogą to być takie pozycje jak:
-  "Szydełko ubrania i dodatki", "Ubrania i dodatki na szydełku", "Szydełko 50 projektów" autorki Mery Jane Hall
- "Szydełkowe skarpetki. Krok po kroku." Wydawnictwo Delta
- " Wydziergaj sobie czapkę hatnut" Wydawnictwo Delta
Natomiast dla początkujących lub średniozaawansowanych przyda się pozycja taka jak " "Szydełkowanie 300 wskazówek, technik i tajników" Jan Eaton.

Mam nadzieję, że zrobiliście sobie listę prezentów i teraz nic tylko pisać list do św. Mikołaja w końcu mikołajki już tuż, tuż:)

Pozdrawiam:)19 komentarzy:

 1. Chyba muszę napisać list do świętego Mikołaja....

  OdpowiedzUsuń
 2. Wow, szkoda, że mój list już poszedł :P ale ten naparstek... nigdy o nim nie słyszałam. Marzą mi się obręcze, ale tutaj jeszcze trochę poczekam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiesza zawsze możesz dołączyć załącznik do listu:) Obręcze fajna rzecz polecam:) Po takich potach Twój nieMąż w końcu pozwie mnie za naciągactwo:) Najpierw książki, a teraz to:)

   Usuń
 3. A mi się marzy taka miseczka na włóczkę :). Zdecydowanie muszę też napisać list...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pisząc post znalazłam wiele pracowni robiących takie miseczki. Stały się bardzo popularne:) Mikołaj na pewno ucieszy się z listu:)

   Usuń
 4. Świecące szydełka to jest to! Mogę nawet po kryjomu jak już zagonią mnie do łózka i zabronią dziergania i szycia :) CUDNE SĄ :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No własnie myślę, że po to je ktoś wymyślił:) W końcu potrzeba matką wynalazków:)

   Usuń
 5. Chyba muszę podesłać linka do tego postu mężowi. W krótkim odstępie czasu mam imieniny, urodziny i święta, więc co ma chłopak się głowić sam ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to bardzo się cieszę, że ułatwiłam tworzenie listy prezentów;)

   Usuń
 6. Świetne gadżety :) ten widelec do sznurka mnie zaintrygował :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prosty widelec, a naprawdę bardzo przydatna rzecz:)

   Usuń
  2. Świetne zestawienie. Większość rzeczy mam, ale zawsze chce die cos jeszcze:) pozdrawiam i zapraszam do siebie. Chętnie będę do Ciebię zaglądać

   Usuń
  3. Dziękuję:) Na pewno do Ciebie zajrzę i dziękuję za zaproszenie;)

   Usuń
 7. Ile bajerów! Nie mam wprawdzie nikogo bliskiego, kto jest zajawionym szydełkomaniakiem, niemniej post i tak bardzo mnie zainteresował - nie miałam pojęcia o tych wszystkich gadżetach, bo nigdy się szydełkowaniem nie zajmowałam. Ale kto wie, kto wie, może w końcu się skuszę ;) Interesujące!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo:) Bardzo polecam szydełkowanie, więc jeśli tylko masz chęci to dobry początek:) Sama odkrywam te wszystkie dziewiarskie gadżety, ale naprawdę robi się ich coraz więcej na rynku:) W razie czego służę radą i pomocą:)

   Usuń
 8. Ale super gadżety. Bardzo fajna i pomocna lista.
  Pozdrowienia :)

  OdpowiedzUsuń