Będzie mi miło za każdy zostawiony ślad po sobie w postaci komentarza:)

piątek, 11 listopada 2016

Antykwariat robótkowy cz. 8 - "Z resztek włóczki"

Kolejna bogata w wiedzę książka, która odnosi się do różnych technik:) Zapraszam więc do zapoznania się z tą książką. Dzisiejszą perełka jest:

"Z resztek włóczki" Irena Szymańska wydanie II 1978 r.1. Wiadomości praktyczne

Bardzo krótki wstęp z praktycznymi poradami np. o zabezpieczeniu kłębka przed zabrudzeniem, wykonaniu węzła, wykonaniu próbki itp. Krótki, bo jest to praktycznie jedna strona istotnych i konkretnych informacji:).2. Techniki robót szydełkowych

Rozdział rozpoczyna się od informacji o podstawowych ściegach szydełkowych, czyli łańcuszek, łańcuszek podwójny, oczka ścisłe, półsłupki itd. Kolejno przechodzimy do trudniejszych ściegów jak np. wyciągnięte pętelki aż do graficznego przedstawienia znaków dziewiarskich. Następnie mamy tu podrozdział o ściegach szydełkowych. W sumie jest tu opis 34 ściegów takich jak np. trójkątne okienka, ścieg falisty, gwiazdki, kokardki itp. Na końcu książki znajdują się czarno-białe zdjęcia tych ściegów, więc możemy podejrzeć jak one powinny wyglądać.

Kolejnym elementem tego rozdziału są modele do wykonania. Znajdziemy tu w pierwszej kolejności wzory na ubrania szydełkowe takie jak np. bluzeczki, kamizelki, sukienki. Każdy opis zawiera opis ściegu i ile jakiej włóczki potrzeba. Są to modele na wykorzystanie resztek włóczki więc np. do wykonania bluzki potrzebujemy 100 g włóczki A, 50 g włóczki B i 20 g włóczki C itp. Niektóre modele łączą technikę szydełkowania i dziergania na drutach. Do niektórych z nich umieszczono rysunki wykroju z podanymi wymiarami. Kolejne wzory to modele na czapki, opaski, szaliki, chusty, paski, torebkę. W książce znajdują się również wzory na ozdoby do mieszkania takie jak: dywaniki, poduszki, pledy, serwetka i zakładka do książki.2. Techniki ściegów na drutach

Tutaj podobnie jak było to w przypadku szydełkowania, rozdział zaczyna się od podstawowych ściegów na drutach.Kolejno mamy podrozdział o ściegach na drutach takich jak np. ścieg francuski, ściągacz fantazyjny, ścieg patentowy, warkoczyki, plaster miodu, gałązki itp.W końcowej części rozdziału tak jak poprzednio,  mamy modele do wykonania od odzieży typu sukienki, kamizelki, bluzki, poprzez czapki, szaliki, rękawiczki,skarpetki, krawaty i wkładki golfowe. Opisy podobne do tych jak poprzednio.
3. Technika robót na widełkach

Rozdział rozpoczyna się krótkim wstępem z podstawowymi informacjami. Następnie przechodzimy do podrozdziału: Wiązanie pętli - powstawanie oczek widełkowych. Mamy tu krótki kurs pracy na widełkach z praktycznymi rysunkami. Kolejno przechodzimy do ściegów na widełkach, łącznie pętli w pasie lub szydełkiem. Na koniec znajdziemy kilka modeli do wykonania na: chustę, szal, dwie poduszki, opaskę na włosy i torbę.
4. Technika robót na kołeczkach

W tym rozdziale dowiemy się o potrzebnych przyborach oraz o podstawowych czynnościach przy wykonaniu rozetki wraz ze wsparciem przy użyciu rysunków. Następnie dowiemy się jak wykonać 5 rodzajów ściegów i przechodzimy do modeli. Modele te, to wzory na opaskę do włosów, chusty, szal czy kamizelkę.

5. Hafty z włóczki

Poznamy tu proste ściegi, które możemy wykorzystać do ozdobienia jednolitych, gładkich dzianin czy innych rzeczy, które chcemy ozdobić. Podobnie jak w poprzednich rozdziałach, tak i tu mamy modele do wykonania. Dotyczą one poduszek, makatek czy haftów na bluzkach
6. Wykończenie i konserwacja dzianiny

Krótki rozdział z informacjami o prawidłowym traktowaniu dzianin.

Na końcu książki znajdziemy również kolorowe lub czarno-białe zdjęcia niektórych z modeli opisanych w książce. Znów mamy tą samą puentę:) Moda szydełkowa jest zawsze na czasie;)


12 komentarzy:

 1. Bardzo fajna pozycja, bo omawia różne techniki :). Krótko, zwięźle i na temat :).

  OdpowiedzUsuń
 2. Widziałam tę książkę na Targu Hobbystów. Nie kupiłam, może błąd, ale nie lubię czytać opisów. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też za bardzo nie lubię, ale czasami trzeba :)

   Usuń
 3. Uwielbiam stare pozycje o szydełkowaniu! Teraz nie ma już takich poradników na rynku :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trafne spostrzeżenie. Bardzo mało jest tego typu książek, a jak są to nie tak bogate w wiadomości.

   Usuń
 4. Nie no błagam! Niedługo będę miała taki sam antykwariat :P ja po każdym takim wpisie kupuję książkę :P cud, że jedną ;) świetna pozycja :) muszę ją mieć!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak... już mi nieMąż mówi, że po co mi kolejna książka, skoro tyle ich mam :P

   Usuń
  2. Odeślij go mnie:) Ja mu wytłumaczę jak wielka to potrzeba jest:)

   Usuń