Antykwariat robótkowy cz. 8 - "Z resztek włóczki"

Kolejna bogata w wiedzę książka, która odnosi się do różnych technik:) Zapraszam więc do zapoznania się z tą książką. Dzisiejszą perełka jest:

"Z resztek włóczki" Irena Szymańska wydanie II 1978 r.



1. Wiadomości praktyczne

Bardzo krótki wstęp z praktycznymi poradami np. o zabezpieczeniu kłębka przed zabrudzeniem, wykonaniu węzła, wykonaniu próbki itp. Krótki, bo jest to praktycznie jedna strona istotnych i konkretnych informacji:).



2. Techniki robót szydełkowych

Rozdział rozpoczyna się od informacji o podstawowych ściegach szydełkowych, czyli łańcuszek, łańcuszek podwójny, oczka ścisłe, półsłupki itd. Kolejno przechodzimy do trudniejszych ściegów jak np. wyciągnięte pętelki aż do graficznego przedstawienia znaków dziewiarskich. Następnie mamy tu podrozdział o ściegach szydełkowych. W sumie jest tu opis 34 ściegów takich jak np. trójkątne okienka, ścieg falisty, gwiazdki, kokardki itp. Na końcu książki znajdują się czarno-białe zdjęcia tych ściegów, więc możemy podejrzeć jak one powinny wyglądać.





Kolejnym elementem tego rozdziału są modele do wykonania. Znajdziemy tu w pierwszej kolejności wzory na ubrania szydełkowe takie jak np. bluzeczki, kamizelki, sukienki. Każdy opis zawiera opis ściegu i ile jakiej włóczki potrzeba. Są to modele na wykorzystanie resztek włóczki więc np. do wykonania bluzki potrzebujemy 100 g włóczki A, 50 g włóczki B i 20 g włóczki C itp. Niektóre modele łączą technikę szydełkowania i dziergania na drutach. Do niektórych z nich umieszczono rysunki wykroju z podanymi wymiarami. Kolejne wzory to modele na czapki, opaski, szaliki, chusty, paski, torebkę. W książce znajdują się również wzory na ozdoby do mieszkania takie jak: dywaniki, poduszki, pledy, serwetka i zakładka do książki.







2. Techniki ściegów na drutach

Tutaj podobnie jak było to w przypadku szydełkowania, rozdział zaczyna się od podstawowych ściegów na drutach.



Kolejno mamy podrozdział o ściegach na drutach takich jak np. ścieg francuski, ściągacz fantazyjny, ścieg patentowy, warkoczyki, plaster miodu, gałązki itp.



W końcowej części rozdziału tak jak poprzednio,  mamy modele do wykonania od odzieży typu sukienki, kamizelki, bluzki, poprzez czapki, szaliki, rękawiczki,skarpetki, krawaty i wkładki golfowe. Opisy podobne do tych jak poprzednio.




3. Technika robót na widełkach

Rozdział rozpoczyna się krótkim wstępem z podstawowymi informacjami. Następnie przechodzimy do podrozdziału: Wiązanie pętli - powstawanie oczek widełkowych. Mamy tu krótki kurs pracy na widełkach z praktycznymi rysunkami. Kolejno przechodzimy do ściegów na widełkach, łącznie pętli w pasie lub szydełkiem. Na koniec znajdziemy kilka modeli do wykonania na: chustę, szal, dwie poduszki, opaskę na włosy i torbę.




4. Technika robót na kołeczkach

W tym rozdziale dowiemy się o potrzebnych przyborach oraz o podstawowych czynnościach przy wykonaniu rozetki wraz ze wsparciem przy użyciu rysunków. Następnie dowiemy się jak wykonać 5 rodzajów ściegów i przechodzimy do modeli. Modele te, to wzory na opaskę do włosów, chusty, szal czy kamizelkę.





5. Hafty z włóczki

Poznamy tu proste ściegi, które możemy wykorzystać do ozdobienia jednolitych, gładkich dzianin czy innych rzeczy, które chcemy ozdobić. Podobnie jak w poprzednich rozdziałach, tak i tu mamy modele do wykonania. Dotyczą one poduszek, makatek czy haftów na bluzkach




6. Wykończenie i konserwacja dzianiny

Krótki rozdział z informacjami o prawidłowym traktowaniu dzianin.

Na końcu książki znajdziemy również kolorowe lub czarno-białe zdjęcia niektórych z modeli opisanych w książce. Znów mamy tą samą puentę:) Moda szydełkowa jest zawsze na czasie;)










Komentarze

  1. Bardzo fajna pozycja, bo omawia różne techniki :). Krótko, zwięźle i na temat :).

    OdpowiedzUsuń
  2. Widziałam tę książkę na Targu Hobbystów. Nie kupiłam, może błąd, ale nie lubię czytać opisów. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  3. Uwielbiam stare pozycje o szydełkowaniu! Teraz nie ma już takich poradników na rynku :(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Trafne spostrzeżenie. Bardzo mało jest tego typu książek, a jak są to nie tak bogate w wiadomości.

      Usuń
  4. Nie no błagam! Niedługo będę miała taki sam antykwariat :P ja po każdym takim wpisie kupuję książkę :P cud, że jedną ;) świetna pozycja :) muszę ją mieć!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oj tak... już mi nieMąż mówi, że po co mi kolejna książka, skoro tyle ich mam :P

      Usuń
    2. Odeślij go mnie:) Ja mu wytłumaczę jak wielka to potrzeba jest:)

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty