Będzie mi miło za każdy zostawiony ślad po sobie w postaci komentarza:)

piątek, 4 listopada 2016

Antykwariat robótkowy cz. 7 - "Wstawki i koronki szydełkowe"

Bardzo sympatyczna pozycja, którą zakupiłam w stanie niemal idealnym, a wydanie, które posiadam ma tyle samo lat co ja:).

"Wstawki i koronki szydełkowe" Janina Malinowska wydanie II. 1986 r.Książka dzieli się na na kilka części, które po kolei opiszę:

1. Wiadomości techniczne

Jest to króciutki rozdział z informacjami o szydełkowych splotach. Opisano podstawowe sploty, które najczęściej używane są przy wykonywaniu koronek oraz objaśniono ich graficzne zapisy.


2. Wstawki

Znajdziemy tu wzory na wstawki koronkowe które przedstawione są na trzy sposoby: w postaci opisu, zdjęcia i schematu. Taka prezentacja będzie towarzyszyła nam przez całą książkę. Znajdziemy tu 17 projektów na wstawki szydełkowe m.in. takie jak: muszelki, listki, zygzak, ukosy, kokardki, owale.

3. Obszywki

Czyli koronki szydełkowe, które wykorzystujemy do ozdabiania brzegów robótek, dzianin czy tkanin. Mamy tu 8 rodzajów obszywek od wąskich po szerokie. Każda z nich posiada taki sam opis i przedstawienie graficzne jak było to w przypadku wstawek.
4. Naszywki

Krótki rozdział, w którym znajdziemy schematy na 4 naszywki szydełkowe.5. Koronki duże

W tej części znajdziemy opisy do wykonania ośmiu szerokich koronek szydełkowych takich jak np. plecionka prosta i mijana, ażurowe romby, korony, kokardki czy kwiatuszki.6. Wstawki kombinowane

Wstawki kombinowane powstają z łączenia gotowych, wcześniej wykonanych elementów wzoru. Znajdziemy tu informację m.in o wrabianiu rombów, kolorowych rozetek czy koronki irlandzkiej.


7. Modele

Ta część zajmuje około 30 stron. Znajdziemy tutaj m.in. projekty na wykonanie kołnierzyków szydełkowych, obrabiania serwetek czy tkanin koronkami szydełkowymi, serwetki z wstawkami i obrąbkami szydełkowymi, ozdabianie koronkami chusteczek czy pomysły na bluzeczki z wstawkami szydełkowymi. Rozdział kończy się krótką informacją o konserwacji i praniu koronek szydełkowych.

Przyznam szczerze, że jest to dość przydatna pozycja w kolekcji poradników szydełkowych. Bardzo podoba mi się w niej, że każda koronka posiada tak dokładne przedstawienie, a schematy są naprawdę czytelne. Fajne jest również to, że każdy wzór przedstawiony jest na zdjęciu, co prawda na czarno-białym, ale wiadomo zawsze to coś więcej niż sam opis.


12 komentarzy:

 1. Dla mnie na schematach świat szydełkowy stoi :)
  Opisów nie rozumiem już po pierwszej linijce :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla mnie opisy też ciężka sprawa o wiele bardziej wolę schematy:)

   Usuń
 2. Ja też mam tyle lat :D hihihi i już sprawdzam allegro - bardzo mi się podoba :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam tą książkę, dawno temu kupiła ją moja mama

  OdpowiedzUsuń
 4. Też nie lubię opisów, ale ostatnio częściej z nich korzystam i nawet jakoś mi idzie. Kolejna, fajna książka. Bardzo spodobały mi się wstawki, które są widoczne na zdjęciu :).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też staram się z nich czasem robić, ale wolę schematy:)

   Usuń
 5. Lubię stare książki o robótkach. Zastanawiam się tylko czy Twoje zbiory pochodzą tylko ciuchlandu czy przypadkiem napadasz na mieszkania staruszek ;) Lubię też te Twoje posty ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Haha:) Staruszki w tym kraju mogą czuć się bezpieczne;) Jestem internetowym szperaczem i lubię łapać okazje, a nie bezbronne staruszki:))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie mogę być spokojna o staruszki :)

   Usuń
  2. W takim razie mogę być spokojna o staruszki :)

   Usuń