Będę wdzięczna jeśli zostawisz po sobie ślad w postaci komentarza:)

Młynek dziewiarski

Młynek dziewiarski Prym z korbką, służy do wykonywania sznurków. Niestety mimo, że jest to produkcja naszego zachodniego sąsiada, niestety w instrukcji nie znajdziecie nawet słowa po polsku. Dlatego chcę trochę o nim napisać i zamieścić obrazkową instrukcję jak się z niego korzysta i jakie rzeczy można nim zrobić.

1. Młynek dziewiarski składa się z głównej części, do której przymocowujemy korbkę oraz z obciążnika. W środku młynka znajdują się cztery szydełka (haczyki) z małymi języczkami oraz pusta rurka. W przezroczystej obudowie mamy też miejsce na wprowadzenie nitki włóczki i utrzymującej ją prosto do haczyków. Używamy do niego włóczki czy innych sznurków np. satynowych o grubości ok. 3 mm. Nitki o mniejszym przekroju plączą się na haczykach.


2. Pierwszym krokiem jest przygotowanie szydełek. Na początku pracy wszystkie języczki pod haczykami muszą być opuszczone na dół. Ja odginam je szydełkiem.3. Przez otwór w przezroczystej obudowie wprowadzamy nitkę, a następnie wprowadzamy ją do rurki, tak aby jej koniec wyszedł przez otwór na dole młynka.
4. Do wolnego końca nitki przywiązujemy obciążnik, będzie nam napinał sznurek w trakcie jego tworzenia.


5. Nitkę zahaczamy w młynku w następujący sposób. Kręcimy korbką i zahaczamy nitkę o pierwszy haczyk, kręcimy korbką, następnie omijamy drugi haczyk, kręcimy korbką, zahaczamy nitką o trzeci haczyk, kręcimy korbką i omijamy 4 haczyk. Podsumowując nitkę zahaczamy o pierwszy i trzeci haczyk, a drugi i czwarty pozostaje pusty.


 6. Po zahaczeniu nitki jesteśmy gotowi do pracy. Odważnik opuszczamy i ma on zwisać, a my kręcimy korbką. Uwaga!!! w trakcie kręcenia trzeba zwracać uwagę, czy nitka spada z języczków w dół, w przeciwnym razie nitka się zaplącze. Wtedy trzeba pomóc jej szydełkiem. W trakcie pracy będzie słychać charakterystyczne trzaski opadającej nitki.


Na zdjęciu poniżej widać jak nitka nie spadła z języczka. Więc trzeba wtedy pomóc zejść nitce szydełkiem. Na następnym zdjęciu widać już prawidłowo ułożoną nitkę. 

7. Sznurek będzie wychodzi przez rurkę w dół młynka. UWAGA! Nitka z obciążnikiem musi być cały czas napięta, bo inaczej oczka będą luźne i będzie widać różnicę


8. Teraz kręcimy do uzyskania odpowiedniej długości sznurka.

9. Chcąc zakończyć ucinamy nitkę od kłębka i trzymamy ją w górze, kręcimy korbą, aż wszystkie nitki spadną z haczyków, czasami trzeba temu pomóc.
10. Na końcu uzyskamy 4 pętelki. Szydełkiem łapiemy wszystkie cztery pętelki i przeciągamy przez nie nitkę.

11. Sznurek jest gotowy! :)Jak do tej pory dość fajnie robi się sznurek z włóczki Dora i Camilla 6/4, a widziałam też, że można użyć np. sznurka satynowego.

Mam nadzieję, że instrukcja będzie chociaż trochę przydatna :)

Pozdrawiam!!

Lady with

Galeria


                                       

                                   

                                   

                                   

9 komentarzy:

 1. Też mam ten młynek, właśnie siedzę i kręcę zamotkę. Szkoda, że wcześniej nie trafiłam na Twój opis, bo zaoszczędziłoby mi to dużo czasu i nerwów. To jest super sprawa i właściwie bardzo prosta zabawka, ale jak się już wie jak robić ;(. Ale już mam opanowane, tylko denerwuje mnie to "odkręcanie" skręconego sznurka. Chyba jedyny minus młynka. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja na początku miałam chwilę zwątpienia ale jakoś poszło:) Żałuję tylko, że nie da się użyć każdej włóczki, ale fakt młynek to szybka sprawa:) Już nie mogę się doczekać jaką zamotkę zrobiłaś, mam nadzieję, że się pochwalisz:)

   Usuń
 2. dzisiaj napotkałam ten kursik i dopiero doszłam jak używać młynka, fajnie wytłumaczone

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo pomocne, kupuję i robię :)
  Monia

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam pytanie. Jakiej grubosci jest sznurek z mlynka?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko zależy od użytej nitki i z jakiego materiału są wykonane. Jeśli użyjesz akryl, to sznurek będzie grubszy, ale bardziej miękki, a jeśli u użyjesz bawełny będzie chudszy, ale sztywniejszy.

   Usuń
 5. Bardzo pomocny jest taki młynek

  OdpowiedzUsuń