Będzie mi miło za każdy zostawiony ślad po sobie w postaci komentarza:)

piątek, 25 listopada 2016

Antykwariat robótkowy cz. 10 - "Z nitki i kordonka"

Rok 1988 przyniósł pierwsze wydanie, kolejnej perełki w mojej kolekcji:). Zapraszam dziś do zapoznania się z książką:

"Z nitki i kordonka" Teresa Pięcek i Elżbieta Kowalska, wydanie I 1988 r. 1. Koronki, kołnierzyki i serwetki szydełkowe

Ten rozdział dzieli się na kilka podrozdziałów. Pierwsze z nich odnoszą się do surowców, przyborów oraz sposobu trzymania szydełka. Kolejno, podobnie jak w poprzednich książkach, dowiemy się jak wykonywać podstawowe sploty szydełkowe. Czyli wszystkie te elementy, które przydadzą się podczas wykonywania modeli zawartych w książce.
    Dowiemy się również o skrótach stosowanych przy wykonywaniu chusteczek, serwetek i kołnierzyków oraz o ich graficznym zapisie.
   Kolejne podrozdziały dotyczą wykonywania mereżek i koronkowych kratek. W przypadku tych drugich dowiemy się m.in jak dodawać kratki i je ujmować itp.
   Rozdział kończy się informacjami na temat koronek do chusteczek do nosa.
2. Modele

Pierwsze 14 modeli odnosi się do koronek do obrębiania chusteczek do nosa. Każdy z tych opisów posiada dodatkowo czarno-białe zdjęcie jak taka koronka powinna wyglądać oraz graficzny zapis.
Kolejny podrozdział jest poświęcony wykonywaniu kołnierzyków szydełkowych. Jest to 5 modeli na ładne, koronkowe kołnierzyki. Opisane podobnie jak poprzednio.
  Kolejne modele odnoszą się do serwetek szydełkowych. Są to modele o różnych kształtach i wielkościach. Ponadto znajdziemy również modele wykonywane techniką kratkową. Podobnie jak wcześniej oprócz opisu znajduje się również zdjęcie i zapis graficzny.3. Koronki, kołnierzyki i serwetki robione na drutach 

Podobnie jak było to przy robótkach szydełkowych, tak i tutaj posiadamy opis potrzebnych surowców i przyborów, a także kurs rozpoczynania robótki i techniki pracy na drutach. Następnie przechodzimy do objaśnienia znaków graficznych i krótkiego opisu o koronkach na drutach do chusteczek do nosa.
  W tym rozdziale od razu przechodzimy do modeli i tak jak było to poprzednio są to modele na koronki do obrębiania chusteczek do nosa, kołnierzyki oraz serwetki i bieżniki wykonywane na drutach.
  Opisy również nie różnią się od tych szydełkowych, bo oprócz opisu słownego jest również zapis graficzny i czarno-białe zdjęcie.4. Kołnierzyki i serwetki wykonywane na widełkach

Rozdział zaczyna się od dość krótkiego wstępu w którym dowiemy się o potrzebnych przyborach i surowcach oraz o sposobie wykonywania podstawowych pętelek i znakach graficznych. Po tym wstępie przechodzimy do kilku modeli na wykonanie kołnierzyków i serwetek na widełkach.

5. Wykończanie koronek i serwetek 

Jedna strona informacji na temat prania, usuwania plam, krochmalenia, napinania, prasowania oraz konserwacji robótek.


6 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawa, szczególnie to obrabianie chusteczek, którego jeszcze nie spróbowałam nawet ogarnąć, mimo, że bardzo mi się takie podobają ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mi też się one podobają, a moja mam ma jeszcze takie ozdobione przez babcie:)

   Usuń
  2. ja niestety nie posiadam takich pamiątek, b jestem pierwszą szydełkującą osobą w rodzinie, ale może kiedyś moje prace przetrwają i ktoś będzie tak wspominał mnie ;)

   Usuń
  3. No to koniecznie musisz być prekursorką w tej dziedzinie:)

   Usuń
 2. Widełki to kolejny temat, który chciałabym przyswoić. Nawet mam oprzyrządowanie, które odziedziczyłam po Babci, ale ciągle czasu brak ...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też mam straszną na nie ochotę, ale już na maszynie brak czasu żeby się uczyć, a gdzie tu jeszcze coś więcej:)

   Usuń