Będzie mi miło za każdy zostawiony ślad po sobie w postaci komentarza:)

piątek, 21 października 2016

Antykwariat robótkowy cz. 5 - "Babcine robótki"

Myślę, że idealnym wstępem do tego posta, będzie zacytowaniu słów, która autorka kieruje do czytelników jej książki:
"Z lamusa babcinych robótek wybrałam kilka, chcąc niektórym Czytelniczkom przypomnieć je, inne zaś nauczyć." Mam nadzieję, że zachęciłam Was tymi słowami:).  Przedstawiam więc Wam:

"Babcine robótki" Kamilla Wołoszyńska wydanie I. 1977 r.Książka podzielona jest na 5 rozdziałów, a w każdym z nich znajdziemy opis potrzebnych materiałów i przyborów. Pomocniczo w książce znajdziemy dość sporo rysunków, schematów, próbek ściegów oraz fotografii.

1. Kanwa

Rozdział rozpoczyna się od podstawowych informacji dotyczących rodzajów kanw, przyborów potrzebnych do haftowania oraz technik jakie stosujemy w tych robótkach. Wiedza jest dodatkowo wzmocniona pomocniczymi rysunkami. Na końcu tego rozdziału mamy 15 modeli do wykonania. Są to głównie projekty na makatki, dywaniki i poduszki. Znajdziemy tu również wzory do ozdobienia przedmiotów haftem np. motyw słonecznika czy stylizowanego kwiatu oraz wzory na haftowane obrazki.2. Hafty - na tamborku, ramkach i bez narzędzi pomocniczych

W tym rozdziale, podobnie jak poprzednio, znajdziemy informacje wstępne dotyczące np. tamborku, przyborów do haftu, sposobu przygotowaniu wzoru na tkaninie czy wykończenia robótki. Kolejną wiedzą jaką zdobędziemy w tym rozdziale to podstawowe ściegi hafciarskie. W sumie mamy tu opisane 19 ściegów rozpoczynając od ściegu przed igłą poprzez bardziej skomplikowane ściegi jak sznureczkowy, grzebieniowy, gałązkowy,a na ściegu francuskim i ściegu typu "szarlotka" kończąc. Ściegi oczywiście dla ułatwienia również pokazane są na pomocniczych rysunkach. Mamy tu również modele do wykonania, a jest ich 22. Są to głównie elementy zdobnicze na serwetki, poduszki, ubrania itp.

3. Tkactwo

Rozdział rozpoczyna się od informacji dotyczących przyborów do tkactwa, ram tkackich robionych domowym sposobem, technik tworzenia kilimów domowym sposobem, nawijania osnowy na ramy tkackie, a także na temat rodzajów kilimków i sposobów ich wykonywania i wykańczania. Mamy tu 9 modeli na wykonywanie kilimków , a także na obraz i "włochacza":).
4. Widełki

Ostatnio bardzo zainteresował mnie temat widełek i bardzo cieszę się, że w tej książce znalazł się taki rozdział. Na początku znajdziemy informacje dotyczące: tworzenia pętelek i łączenia pasemek widełkowych. Na końcu rozdziału opisane jest 8 modeli m.in. na poduszki, lizeski ( nie wiedziałam co to jest, ale sprawdziłam w słowniku - lekki kaftanik damski wkładany na nocną bieliznę) oraz szale i chustę.
5. Sposoby wykończania roboty

Jest to krótki rozdział gdzie opisane są wykończenia szydełkowe, mereżkowe, za pomocą frędzli, chwostów i pomponów, pętelkowe czy wykończenia koronką pasmanteryjną. Na zakończe mamy dwa modele na dywanik wykonany ściegiem pętelkowym oraz na obrus lniany przyozdobiony koronką.
Na końcu książki część modeli przedstawiona jest na czarno-białych zdjęciach.

Uważam tę książkę za jedną z lepszych jaką miałam w swoich rękach. Jest naprawdę bogata w wiedzę. Przytaczając słowa autorki " Moda na roboty ręczne zyskuje coraz więcej zwolenniczek i rozpowszechnia się" i bardzo cieszę się, że ta moda w dzisiejszych czasach jest nadal, rozwija się i zyskuje coraz więcej wielbicieli i zwolenników:).10 komentarzy:

 1. Uwielbiam perełki :) świetna książka :) fajnie, że masz taki zbiór :) lubię ten Twój cykl ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę:) Ja uwielbiam mój zbiór i zachęcam do stworzenia własnego:)

   Usuń
 2. Ostatnio miałam ją już w koszyku na allegro, ale nie byłam pewna, czy kupić. A widzę, że ma fajną zawartość :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam:) Jeśli następnym razem wpadnie Ci w ręce to już jej nie wypuszczaj:)

   Usuń
 3. Przypominają mi się zajęcia praktyczno - techniczne z podstawówki ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale wtedy nie było to takie pasjonujące:) Ja musiałam do tego dojrzeć:)

   Usuń
 4. Lubię stare książki! A robótkowe to najbardziej ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja też lubię takie stare książki na nasz temat :)

  OdpowiedzUsuń