Będzie mi miło za każdy zostawiony ślad po sobie w postaci komentarza:)

piątek, 14 października 2016

Antykwariat robótkowy cz. 4 - "Dzianina na cały rok"

Dziś opowiem Wam o książce, którą również kupiłam za 3 zł, a mimo tego, że jest z lat siedemdziesiątych, w ogóle nie ma praktycznie w środku śladów użytkowania. Zaczynajmy:)

"Dzianina na cały rok" - Maria Dworska wydanie I. 1978 r.Książka przeznaczona jest zarówno dla osób szydełkujących jak i robiących na drutach. Dzieli się zasadniczo na 5 części: wiadomości ogólne i podział odzieży na cztery pory roku. 

1. Podstawy dziewiarstwa ręcznego

W tym rozdziale znajdziemy wiadomości ogólne dotyczące drutów i szydełek, włóczek, dodawania i odejmowania oczek, zaszewek oraz informacje o splotach podstawowych i fantazyjnych. Książka dotyczy odzieży, a więc nie mogło zabraknąć rozdziału o rozmiarach i wykrojach z dodatkową pomocą w postaci rysunków. Dowiemy się również o wykonywaniu próbki splotu czy rozliczaniu oczek oraz kilka słów o modelowaniu dzianiny jej wykończeniu i konserwacji.

2. Wiosna

W tym rozdziale znajdziemy zarówno cieplejszą jak i lżejszą odzież, która będzie nam przydatna na przejście między zimą, a latem. Nie zabraknie tu projektów na ciepłe swetry czy żakiety czy też na bardziej ażurowe bluzeczki. Nie mogło również zabraknąć przydających się o tej poprze roku lżejszych kamizelek czy chust. W sumie znajduje się tu 16 projektów, a każdy z nich na końcu książki przedstawiony jest na modelce w postaci kolorowego zdjęcia. Patrząc na te zdjęcia znów nam przekonanie, że moda na pewne wzory nie przemija:).


3. Lato

Choć moda letnia jest już niestety ukazana na zdjęciach czarno-białych, znajdziemy w tym rozdziale modele lekkie, ażurowe i delikatne. Przede wszystkim są tu modele na sukienki i ażurowe wdzianka, które przydadzą się na chłodniejsze wieczory. W sumie mamy tu 10 wzorów. 

4. Jesień

W tym rozdziale znajdziemy 14 projektów z dużym nastawieniem na ciepłe swetry. Oprócz swetrów są tu projekty na ciepłe kurtki, żakiety, garsonki. Nie mogło zabraknąć również wzorów na nakrycie głowy w postaci beretu czy na ocieplacz na szyję w postaci szalika:).
5. Zima 

Ten rozdział głównie nastawiony jest na projekty sukienek. Są to zarówno ciepłe sukienki swetrowe jak i sukienki wieczorowe i wizytowe. W porównaniu do wcześniejszych rozdziałów nie ma tu dużo projektów na ciepłe swetry. Z cieplejszych okryć mam tu projekt na bluzy, bliźniaka oraz na chustę i ciepłą czapkę. W sumie mamy tu 19 modeli. Na końcu książki znajdziemy czarno-białe zdjęcia próbek splotów.
 Mimo, że jakość papieru i jego różnorodność w jednej książce są zaskakujące, to wniosek nadal jest jeden: wiedza z takich książek jest bezcenna i dobrze jest mieć takie perełki w swojej kolekcji:). 
Jeśli macie takie perełki w swoich kolekcjach koniecznie mi o nich napiszcie:). 

4 komentarze:

 1. Oo, widzę, że to fajna książka :) Chociaż ja się nie nadaję do tworzenia większych projektów. Za to ostatnio nabyłam "Wiązania makramowe", też udany zakup :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetna, ja już dzięki Twojej serii nabyłam jedną książkę - postanowiłam, że będę szukać perełek, tak jak Ty, za niewielkie kwoty i udało się, za niecałe 10 pln z przesyłką kupiłam "Nowoczesne szydełkowanie" Irena Szpak :) jeszcze nie miałam okazji jej przejrzeć, ale jestem fanka starych książek :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że mój cykl się przydaje:) Ja uwielbiam książki i te starsze i te młodsze:) Już mam taką naturę, że najbardziej lubię czytać z papierowych stron:) Mam nadzieję, że uda Ci się nabyć więcej takich perełek:)

   Usuń