Będzie mi miło za każdy zostawiony ślad po sobie w postaci komentarza:)

piątek, 9 grudnia 2016

Antykwariat robótkowy cz. 12 - "Album splotów szydełkowych"

Jedna z fajniejszych pozycji jakie znalazłam:) Jeśli macie ją okazję nabyć, to naprawdę warto:)

"Album splotów szydełkowych" Irena Kotecka 1988 r. wydanie III
Książka podzielona jest na kilka rozdziałów.

1. Podstawowe wiadomości o splotach szydełkowych

Jest to 25 stron praktycznych i podstawowych wiadomości, jakie powinniśmy posiadać do wykonania splotów opisanych w książce, ale jest to wiedza, która przydaje się nam ogólnie. Rozdział zaczyna się od informacji na temat szydełek i włóczki, objaśnienia nazw występujących w książce, a następnie przechodzimy do podstawowych splotów.
   Dowiemy się jak wykonywać sploty od łańcuszka, przez słupki po pęczki i pętelki. Dodatkowo mamy rysunki pomocnicze, które pomogą nam opanować kolejne elementy.
   Dalej dowiemy się o modelowaniu i kroju w dzianinie szydełkowej. Jest to praktyczny podrozdział o pobieraniu miar czy wykonywaniu takich elementów jak wycięcia pod pachy, dziurki na guziki itp. Kolejno mamy ważne informacje dotyczące łączenia elementów dzianiny i jej prania.


2. Sploty ażurowe

Jest to 50 wzorów na sploty ażurowe. Rozdział rozpoczyna się skromnie od prostych ażurów w postaci siateczki z dodatkami np. pęczków, poprzez fantazyjne kratki i łuki, muszelki, koszyczki, koronkowe ślimaczki, pazurki, a kończąc na koronkach gipiurowych, klockowych, motylkach, floksach czy fantazyjnych kwadratach. Każdy splot posiada dokładny opis wykonania i dodatkowo rysunek graficzny i czarno-białe zdjęcie. Tak będzie przy każdym splocie zawartym w książce.


3. Sploty ścisłe

Są to bardziej zwarte sploty, które możemy wykorzystać do wykonania np.  ciepłych szalików czy swetrów. Rozdział zaczyna się od prostych splotów z półsłupków, słupków po sploty opatrzone kobiecymi imionami - Dorotka, Viola, Joanna itp. Następnie robi się trochę roślinnie i mam takie sploty jak ostróżka, powój, gipsówka itp.

4. Sploty nakładane

Czyli inaczej możemy powiedzieć, że są to sploty wypukłe, które w dotyku lub w wyglądzie wyraźnie tworzą na fakturze wzór. Rozdział rozpoczyna się od prostego splotu nakładanego z półsłupków poprzez pasy choinkowe, szachownicę po bardziej skomplikowane pęczki, kokardki i inne sploty fantazyjne.5. Sploty wielokolorowe 

Bardzo fajne sploty, choć na czarno-białych zdjęciach nie wyglądają może ciekawie. Znajdziemy tu takie dwukolorowe sploty jak margerytki, marmurek, wachlarzyki, żabki, wypukły, nakładany itp.


6. Rozetki 

Znajdziemy tu wzory na różnokształtne rozetki i okrągłe i wielokątne. Można je wykorzystać jako aplikacje lub jako elementy na poszewki na poduszki, narzuty itp.

7. Brzegi koronkowe 

Wzory na głównie kwiatowe koronki takie jak np. fiołki, pierwiosnki, aksamitki, tulipany, floksy itp.
8. Pasmanteria

Ten rozdział poświęcony jest koronkom, które możemy stosować jako ozdobne wstawki czy naszywki, a także jako koronki brzegowe. Są to różnego rodzaju wachlarzyki, warkocze czy taśmy.
Książka jest naprawdę bogata w wiedzę i wzory na sploty szydełkowe. Przeglądając tę książkę zauważyłam, że wiele splotów, które udostępniacie na grupach szydełkowych z filmików obcojęzycznych czy tych, które drukowane są w gazetkach, są zawarte właśnie w tej książce. Uważam ją za nr. 1 w kolekcji szydełkowych książek z dawnych lat;)
2 komentarze:

  1. Tej autorki to chyba mnóstwo książek jest :) Bardzo ciekawa :) niedługo, to ja będę mogła pisać o antykwariacie hehe a jeżeli chodzi o sploty, to i ja zauważyłam, że teraz modne są takie, których zdjęcia i schematy dostałam od mamy, też już wiekowe ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wzory szydełkowe są zawsze modne:) Jestem ciekawa Twoich opinii na temat tych książek:)

      Usuń