Będzie mi miło za każdy zostawiony ślad po sobie w postaci komentarza:)

piątek, 30 września 2016

Antykwariat robótkowy cz. 2 - "Serwetki"

Na drugi ogień idzie książka, dość młodziutka, bo z 1989 roku, a więc tym razem byłam już na świecie:) Dziś przedstawiam Wam:

" Serwetki" Irena Szymańska 


Książka ta podzielona jest na cztery części:
1.WIADOMOŚCI TECHNICZNE
2. SPLOTY SZYDEŁKOWE
Krótkie rozdziały z opisem podstawowych splotów szydełkowych jak słupki, półsłupki, pikotki itp. Czyli wszystkiego tego co nam się przy serwetkach przyda. Znajdziemy tu również graficzny zapis tych ściegów.


2. MODELE

Rozdział ten zawiera 67 koronek szydełkowych. Znajdziemy tu serwetki mniejsze i większe, mniej lub bardziej skomplikowane. Wśród nich znalazły się również wzory poświęcone obrabianiu serwetek z płótna. Modele te przedstawione są w trzech postaciach: zdjęcie wykonywanej serwetki, opis słowny, a także graficznie przedstawiona część serwetki. Są to raczej tradycyjne koronki, aczkolwiek nawiązujące do różnych technik. Są tu i ananaski i koronki podobne do koronek koniakowskich czy koronki irlandzkiej. Myślę, że są to fajne wzory dla wielbicieli tradycyjnych koronek modnych za czasów naszych babci czy mam, ale przy obecnym natłoku schematów w gazetkach szydełkowych, dla osób lubiących nowoczesne koronki, te zawarte w tej książce mogą się wydawać mało ciekawe. Ja jednak uwielbiam takie koronki i nie żałuję zakupu tej książki za całe 3 zł:).3. KONSERWACJA SZYDEŁKOWYCH SERWETEK
Bardzo krótki rozdział nie zajmujący nawet połowy strony dotyczący usztywniania serwetek i ich pielęgnacji. Tutaj dowiedziałam się, że na żelatynę usztywnia się koronki jedwabne, ale ja tę metodę stosuję również do zwykłych koronek i sprawdza się dość dobrze:).

Za tydzień zapraszam na trzecią część, gdzie poruszymy tematykę ozdób do domu:)
Nadchodzą również biżuteryjne nowości, a więc w Butiku wszystkie naszyjniki -15% :)10 komentarzy: