Będę wdzięczna jeśli zostawisz po sobie ślad w postaci komentarza:)

piątek, 23 września 2016

Antykwariat robótkowy cz. 1 - "abc ROBÓTEK SZYDEŁKOWYCH"

Przygotowałam dla Was cykl postów, które nazwałam "Antykwariat robótkowy". W pojawiających się co tydzień postach, będę prezentowała Wam książki z lat 70-90, których nie kupicie już w księgarni, a jedynie w antykwariatach czy gdzieś na aukcjach w internecie.
     Okazało się, że te książki to wielka skarbnica wiedzy. Chciałam nazwać ten cykl antykwariatem szydełkowym, ale okazało się, że wiedza w tych książkach jest łączona z innymi technikami, więc bardziej adekwatne są ogólne robótki. Na pierwszy ogień książka, którą zakupiłam za całe 3 zł.:)

  "abc ROBÓTEK SZYDEŁKOWYCH" Helena Gawrońska wydanie III z 1974 roku


Książka okazała się bardzo fajnym wydaniem, zawierające praktyczne porady dotyczące szydełkowania. Wydaje mi się trochę za ciężka dla tych co zaczynają przygodę z szydełkiem, ale idealną dla tych co znają już podstawy. Książka dzieli się na kilka rozdziałów, które omówię po kolei:

1. PODSTAWY ROBÓT SZYDEŁKOWYCH

Można powiedzieć, że jest to nauka szydełkowania w pigułce. Znajdziemy tu krótkie opisy szydełkowych elementów rozpoczynając od łańcuszka a na pętelkach kończąc. Sama zaskoczyłam się np. takim elementem jak listki gipiurowe:). Kolejne strony poświęcone są technice siatkowej, a na zakończenie tego rozdziału znajdziemy wiadomości praktyczne  dotyczące wykonywania trykotaży szydełkowych. Brrr...powiało grozą:) Ale spokojnie chodzi tu o wykroje i łączenie poszczególnych elementów. Znajdziecie tu również informacje o dziurkach na guziki, kieszeniach itp.2. RODZAJE ŚCIEGÓW I SPOSOBY ICH WYKONYWANIA

W tym rozdziale poznacie przeróżne ściegi szydełkowe podzielone na kilka typów. Na początku przedstawione są proste ściegi takie jak półsłupkowy, łańcuszkowy, słupkowy, po bardziej wyrafinowane w nazwach:). Zaliczymy tu np. ścieg wiosenny, sportowy, pikociki, siekanka, kokardki,niespokojny, mały ażurek, pęczki gęsie, itp. :) Wybrałam te bardziej ciekawsze w nazwach. 
Kolejne podrozdziały to ściegi tunetańskie, koroneczki do chusteczek, wykończenie brzegów jednorzędowe, wykończenia w dwóch kolorach, koronki-zrąbki i ostatni koronki różne. W sumie jest to 107 wzorów, a co najfajniejsze w tym wszystkim znajdziemy tu czarno białe zdjęcia znacznej ilości tych wzorów:). Miłe zaskoczenie nawet jeśli nie zawsze te zdjęcia są bardzo dobrze widoczne:).3. MODELE

Część tego rozdziału poświęcona jest koronkom czyli mamy tu do czynienia z serwetkami, obrusami i firankami. Dalej robi się jeszcze ciekawej, bo wchodzi w temat odzieżowy czyli zajdziemy tu wzory na bluzkę bez rękawów, kołnierzyki, czapki, szale i chusty, skarpety i rękawiczki, a także modele na akcesoria jak np.paski czy torebki. Poza tym rozdział ten zawiera kilka słów o aplikacjach, a na koniec dowiemy się co nie co o podstawowych wykrojach. Mimo, że nie ma tu tak dużo zdjęć dotyczących kolejnych etapów wykonywania tych rzeczy to niektóre opisy są dość obszerne i nawet zrozumiałe dla mnie:) .

Gdy przeglądam te książki mam odczucie, że za małą cenę możemy otrzymać wiele przydatnych informacji, które nie są zawarte nawet w tych najpiękniej wydanych książkach:)
 Pozdrawiam, a za tydzień kolejna część cyklu "Antykwariat robótkowy":)10 komentarzy:

 1. Uwielbiam książki, uwielbiam stare książki - cykl dla mnie idealny :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ppd koniec lat 70-tych ta książka ,dla mnie jako małolata ,była skarbnicą wiedzy.Niestety rozsypała się, pozostała w domu rodzinnym i już jej nie ma. Dziś mamy internet.Wtedy takie pozycje były na wagę zlota.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Choć u mnie szydełkowano nie znalazłam takich pozycji w domu:) Ale fakt kiedyś częściej sięgano do książek lub uczono się nawzajem:)

   Usuń
 3. Dobry pomysł na cykl. Takie książki to skarbnica wiedzy i inspiracji :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Super cykl :) Ja baaardzo lubię takie stare książki! Są najlepsze :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo fajny cykl, uwielbiam książki :).Sama posiadam takie perełki, nie ma kolorowych zdjęć, papier jest średniej jakości ale są skarbnicą wiedzy i pomysłów ;).

  OdpowiedzUsuń