Będę wdzięczna jeśli zostawisz po sobie ślad w postaci komentarza:)

piątek, 28 kwietnia 2017

Współczesne robótki cz. 8 - "Domowy teatrzyk - zrób to sam"

Nic tak nie rozwija wyobraźni dzieci jak zabawa w teatrzyk. Możemy się wcielać w różne role, a i przekazywać dzieciom dobre wartości za pomocą zabawy. Nie znam dziecka, które nie lubiłoby teatrzyków. Może więc teatrzyk szydełkowy?
Dlatego dziś książka, która wpadła mi w ręce na wyprzedaży w zeszłym roku w Lublinie:

"Domowy teatrzyk - zrób to sam" Anna Franek i Marzena RiegelPoczątek książki to zbiór porad praktycznych. Na początku przejdziemy krótki kurs szydełkowania, dowiemy się co nie co o terminologii, symbolach graficznych i skrótach oraz uzyskamy praktyczne informacje, które ułatwią nam wykonywanie wzorów.Książka dzieli się na trzy zasadnicze rozdziały:

1. MarionetkiZnajdziemy tu 7 wzorów na szydełkowe marionetki, które dzięki zawieszeniu na patyczkach w kształcie krzyża i przy pomocy sznureczków, możemy układać w różne pozycje. Dzięki tej książce wyczarujemy dwugłowego smoka, strusia, jednorożca, pajaca żonglera, gąsienicę dzidzię, konika i rycerza.
Każdy ze wzorów posiada opis który zawiera: potrzebne materiały, potrzebne wzory, a następnie opis wykonania poszczególnych części.
  Są to głównie opisy częściowo wzmocnione schematem granicznym. Następnie w podrozdziale wykończenie, znajdziemy graficzne przedstawienie wszystkich elementów, które powinniśmy otrzymać z instrukcją jak je połączyć w całość. Dodatkowo znajdziemy wskazówki jak daną marionetką zabawić widownię i jak ożywić naszego szydełkowego aktora.2. PacynkiTen rozdział poświęcony jest pacynkom, czyli laleczkom nakładanym na palec. Są one szybkie w wykonaniu, a sprawiają dzieciom wiele radości i frajdy. Mamy tu wzoru m.in. na świnkę, krokodyla myszkę, liska, kaczuszkę itp.
 Każda wzór opisany jest w następujący sposób: potrzebne materiały, użyte sploty, wykonanie i wykończenie. W sumie jest tu 10 wzorów na szydełkowe pacynki.


3. KukiełkiZawarte wzory pozwolą nam zrealizowanie znanej nam bajki o Czerwonym Kapturku. Nie zabraknie tu wzorów na Czerwonego Kapturka, Babcię, Gajowego i Wilka.
   Podobnie jak poprzednio posiadamy tu porady techniczne oraz opis zawierający informacje dotyczące potrzebnych materiałów, użytych wzorów, wykonania i wykończenia, czyli połączenia wszystkich elementów i dopracowanie detali.
Fajnym dodatkiem jest dołączony scenariusz bajki o Czerwonym Kapturku, a także wskazówki, które pomogą nam zbudować scenografię.

Choć zawarte w książce wzory nie są może szczytem możliwości, ale uważam, że są idealne dla szydełkującej mamy, która może pobudzać wyobraźnie dzieci i świetnie się z nimi bawić.
  Dzięki tej książce, można kreatywnie spędzić czas i zorganizować dzieciom np. deszczowe popołudnie. W szybki sposób z resztek włóczek wyczarujemy szydełkowe pacynki i co za tym idzie świetną zabawę.
Książkę zakupiłam w zeszłym roku na kiermaszu w Lublinie za jedyne 9,9 zł. Można ją znaleźć w księgarniach internetowych, gdzie cena waha się od 7,5 do około 35 zł. 

6 komentarzy:

  1. Ojejku, ten struś jest boski! Fajne są takie pacynki, a na pewno jeszcze lepiej się nimi bawi jeśli się wie, że zostały zrobione ręcznie!

    OdpowiedzUsuń
  2. Ale fajna! Mi się podoba ten koń i pacynki! Naprawdę super, muszę zrobić takie do zabawy z dzieciakami :)

    OdpowiedzUsuń