Będzie mi miło za każdy zostawiony ślad po sobie w postaci komentarza:)

czwartek, 20 kwietnia 2017

Współczesne robótki cz. 7 - "Robótki ręczne"

Choć obecnie na rynku mało jest tak konkretnych książek jak te z lat 80-tych, to ta pozycja może Was zaciekawić także z innego powodu. Jest połączeniem podstaw rożnych technik. Jakich? Zapraszam do lektury:)

"Robótki ręczne - przewodnik dla początkujących" - Charlotte GerlingsKsiążka dzieli się na następujące rozdziały:

SZYCIE

Część pierwsza - Sprzęt i materiały

Ten rozdział poświęcony jest podstawowym informacjom jakie powinniśmy posiadać zanim zdecydujemy się zasiąść do szycia. Dowiemy się jakie są nam potrzebne przybory, nauczymy się odróżniać rodzaje igieł i nici, poznamy różnice w materiałach oraz przejdziemy ogólny kurs budowy maszyny do szycia.
Dowiemy się również jak zdejmować miarę do stworzenia wykroju i jak czytać gotowe już wykroje papierowe.
Część druga - Metody i techniki szycia ręcznego

Szycie nie koniecznie musi odbywać się z użyciem maszyny do szycia. Możemy wiele rzeczy zrobić ręcznie i w tym pomoże nam ten rozdział.
  Dowiemy się jak wykonać proste ściegi, jak wykonać szwy otwarte i zamknięte oraz krzywizny i narożniki. Uzyskamy również wiedzę m.in, na temat obrębiania, tworzenia tuneli, lamowania, marszczenia, plisowania, wszywania zapięć, rękawów, koralików, cekinów, lamówek i aplikacji.
  Dodatkowo zamieszczone są proste projekty na fartuch i zaciągany woreczek.Część trzecia - Metody i techniki szycia na maszynie

Bardzo podstawowe informacje dotyczące szycia na maszynie z odpowiedziami na trudne pytania, które rodzą się w trakcie bojów z maszyną jak rwąca się nitka, nieprzesuwający materiał itp. Poza tym dowiemy się co nieco o szwach, zakładkach, wszywaniu zamków błyskawicznych, itp. Znajdziemy tu projekt na wałek pod drzwi w postaci jamnika. Rozdział kończy się informacjami na temat prania i konserwacji oraz wytłumaczeniem trudnych terminów i skrótów, które mogą się nam przydać.
PATCHWORK

Część pierwsza - Sprzęt i materiały

Ten rozdział wprowadza nas w podstawy tej metody. Zawiera informacje odnośnie szablonów, sprzętu, materiałów itp.Część druga - Metody i techniki wykonywania

Znajdziemy tu informacje, które mają nas przygotować do tworzenia większych projektów. Rozdział rozpoczyna się od diagramów, tworzenia szablonów i kształtach, również tych niestandardowych. Dowiemy się o patchworku seminolskim i angielskim. Niestraszne nam będzie zszywanie, wszywanie, łącznie bloków itp.
Dla poćwiczenia mamy tu projekt na prostą podkładkę oraz trudniejsze już projekty jak kołdra czy patchwork obrazkowy.

Część trzecia - Konstruowanie kołdry

Ten rozdział uzupełnia rozdział wcześniejszy. Dowiemy się jak zrobić obrzeże, obszycie itp.Część czwarta - Aplikacje i pikowanie

Rozdział ten wieńczy naszą wiedzę na temat patchworku i żeby wykonać takie aplikacje trzeba już mieć wprawę. Ten rozdział zawiera informacje dotyczące wycinania i naszywania aplikacji, pikowania, a także dowiemy czym jest sashiko:).
 Na końcu znajdziemy rozdział o eksponowaniu i konserwacji oraz ważne terminy i skróty.HAFT KRZYŻYKOWY 

Część pierwsza - Sprzęt i materiały

Dzięki temu rozdziałowi nabędziemy podstawowych informacji dotyczących igieł, nici i tkanin i akcesoriów, które okazują się przydatne w tej technice robótek. Dowiemy się również jak wyliczać nici i ilość tkaniny oraz jak czytać schematy do haftu krzyżykowego.
Część druga - Techniki i metody haftu krzyżykowego

Ten rozdział podpowie nam jak przygotować materiał, nici, a także jak rozpoczynać i zakańczać robótkę. Nauczymy się również podstawowych ściegów, ale również zanurzymy się w historię wzorników haftu.
   Fajnym elementem są właśnie wzorniki alfabetu wyszywanego ściegiem za igłą czy podstawowe motywy wzorników. Dowiemy się co to haft asyż, jakie mamy odmiany ściegów krzyżykowych i jak wykonywać ozdobne węzełki.Część trzecia - Do wyhaftowania

Znajdziemy tu kilka szablonów do wyhaftowania m.in te związane ze świętami. Dowiemy się również o pracy na plastikowych kanwach czy zasięgniemy informacji o bordiurach i narożnikach.Część czwarta - Podstawowe ściegi hafciarskie

Rozdział zawiera omówienie prostych i najpopularniejszych ściegów znanych na całym świecie czyli np. ścieg atłasek, łańcuszek, wodny itp.
Rozdział kończy się informacjami na tema prania, oprawiania i konserwacji haftów oraz podstawowe terminy i skróty.

ROBÓTKI NA DRUTACH I SZYDEŁKOWANIE 

Nie jest to zaawansowana szkoła szydełkowania czy robienia na drutach, ale zawiera podstawy tych technik.

Część pierwsza - Sprzęt i materiały

Znajdziemy tu informację dotyczące rozmiarów drutów i szydełek oraz na temat przydatnego wyposażenia, włóczek i włókien. Dowiemy się również jak czytać schematy, wykonywać próbki dzianiny  czy obliczać ilość potrzebnej włóczki.Część druga - Techniki robienia na drutach

Rozdział rozpoczyna się od informacji o prawidłowym trzymaniu włóczki i drutów. I tak zaczynamy przygodę z nauką robienia na drutach zaczynając od nabierania i zamykania oczek, nauką podstawowych oczek i nie tylko, jak wykonywać oczka brzegowe, dodawać nową włóczkę czy jak dodawać oczka i je ujmować i jak radzić sobie z sytuacjami awaryjnymi.
Dowiemy się również o przerabianiu na okrągło, jak zrobić dziurki na guzki oraz jak ozdabiać dzianinę frędzlami,chwostami i pomponami czy ozdobić ją haftem.
Znajdziemy tu również prosty projekt na czapeczkę z pomponem.

Część trzecia - Techniki szydełkowania

Moja ukochana technika znalazła się na końcu tej książki:). Tak jak poprzednio znajdziemy tu podstawy techniki szydełkowania: jak trzymać szydełko i włóczkę, jak wykonać łańcuszek i podstawowe oczka m.in półsłupki, słupki itp.
   Dowiemy się również o oczkach zwrotnych, dodawaniu włóczki, dodawaniu i ujmowaniu oczek. Kilka słów poświęcone jest również wykonywaniu kształtów geometrycznych, zapięciom i wykończeniom.
Dodatkowo jest tu rozdział poświęcony babcinym kwadracikom i wykonaniu z nich poduszki. Rozdział kończy się informacjami na temat pielęgnacji, przechowywania, recyklingu oraz terminami i skrótami szydełkowymi i w robótkach na drutach.


Książka ta jest poświęcona dla osób, które chcą w podstawowym zakresie wykonywać różne robótki ręczne z zakresu szycia, haftu czy dziergania. Dużym plusem są zawarte w książce rysunki, które pokazują jak wykonać dane elementy.
  Jednak są to informację podstawowe, więc jeśli chcemy się specjalizować w danej technice musimy sięgnąć po typowo fachową literaturę z danego zakresu.
  Tę książkę kupiłam w zeszłym roku w Lublinie w księgarni wyprzedażowej za 14,9 zł. Uznałam to za bardzo dobrą cenę, gdyż regularna cena to 34,9 zł. Fajne jest to, że książka zahacza o różne techniki i może być ciekawą pozycją dla tych, co lubią ręczne prace wieczorową porą;).

6 komentarzy:

 1. Również kupiłam tę książkę - chyba głównie ze względu na obniżoną cenę. Coś tam pewnie skorzystam - zwłaszcza jeśli chodzi o szycie. Na podstawy i zapoznanie się z technikami ok, choć brakuje mi troszkę koloru (jak na pierwotną cenę bym się spodziewała trochę pstrokacizny), no ale poradnik nie jest od koloru tylko od doradzania ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To fakt, kolor bardzo by się przydał:) Ja coś tam już z niego skorzystałam:) Ale jeśli chodzi o szycie jestem bardzo oporna:)

   Usuń
 2. Chciałąbym bym umieć szyć, ale niestety, temat mnie nieco przerasta.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znam ten ból...dla mnie powinna powstać książka szycie dla bardzo opornych;)

   Usuń
 3. Ale fajna książka, chciałabym ją mieć ;) może natchnęła by mnie do nauki kolejnych technik ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że jest dostępna gdzieś na necie:)

   Usuń