Będę wdzięczna jeśli zostawisz po sobie ślad w postaci komentarza:)

piątek, 10 lutego 2017

Współczesne robótki cz. 1 - "126 motywów szydełkowych"

Zapraszam Was do nowego cyklu "Współczesne robótki", gdzie będę przedstawiała Wam pozycje książkowe, które obecnie można kupić w księgarniach. Będą one dotyczyły szydełkowania, ale nie tylko. 
   Mam nadzieję, że kolejne części będą pojawiać się co tydzień, ale ze względu na mój stan zdrowia może niestety ten termin ulegać zmianie. Dlatego cykl będzie się pojawiał, ale nie koniecznie w ten sam dzień tygodnia:). Myślę, że nie będzie Wam to przeszkadzać:) Będę na bieżąco informować o kolejnych częściach na moim profilu na Facebook'u lub możecie dowiedzieć się o nich subskrybując mojego bloga:) Zaczynajmy:) 
 
Na pierwszy ogień idzie pozycja:

 "126 motywów szydełkowych" Melody Griffiths wydanie III 2013 r.     Gdy zobaczyłam tę książkę po raz pierwszy od razu wiedziała, że musi być ona w moich rękach. Jest naprawdę ciekawa i zawiera fajnie projekty szydełkowych motywów w różnych postaciach.        Poszczególne elementy posiadają swój tytuł, a pod nim zdjęcie elementu, zapis słowny i nie zawsze, ale w większości przypadków jest również zapis graficzny. 

Książka dzieli się na następujące rozdziały:

1. Kwiaty - znajdziemy tu wzory na różnorodne motywy kwiatowe - od małych po duże. Są tu wzory zarówno na drobne kwiatuszki jak i na większe elementy. Kwiaty te mogą istnieć samodzielnie lub być w postaci jakieś figury np. sześciokąta, albo może być to kwadrat z motywem kwiatowym. Znajdziemy tu m.in takie propozycje jak: fiołek, kwadrat z niezapominajek, mak, lodowy kwiat, kwiat w ośmiokącie itp. 

2. Ażury - te elementy wykonywane są przy użyciu różnych splotów takich jak pętelki, pęczki, siatki czy pikotki, które tworzą bardzo ciekawe motywy. Mamy tu takie wzory jak np. płatek śniegu, kwadratowa róża wiatrów, koło w kwadracie, medalion z wiatraczkiem, pajęczyna itp. 


3. Kształty - kolejny rozdział zawiera wzory na motywy, które można wykorzystać samodzielnie lub połączyć z innymi. Znajdziemy tu różne kształty i formy. Mamy tu propozycje takie jak np. wachlarz, trójkolorowa spirala, liść dębu, motyw perski, węzeł celtycki, romb itp.

4. Obrazki - są to przeważnie kwadratowe formy z obrazkiem w różnej tematyce np. świąt, owadów, zwierząt itp. Obrazki są ciekawe i możemy je zastosować jako pojedyncze wstawki czy naszywki lub wykorzystać do większych projektów. Mamy tu takie propozycje jak np.  motyl, koszyk z kwiatami, owca, lew, wschodzące słońce, żaglówka, choinka itp. 

5. Motywy geometryczne - jest to ostatni rozdział z motywami. Znajdziemy tu różne motywy o różnych kształtach: od kwadratu po sześciokąty, romby, trójkąty i koła w których wykorzystuje się różne sploty jak np. bąbelki czy pęczki. Znajdziemy tu wzory np. na: kwadrat w stokrotki, romb z prażoną kukurydzą, pawie oczko, owal, sześciokąt retro, kwadrat rustykalny, trójkąt z półsłupków. 


Na końcu książki znajdziemy krótki opis o metodach pracy oraz o wkonywaniu splotów potrzebnych do wykonania tych motywów. Ogólnie oceniam książkę jako bardzo dobrą. Ma wiele fajnych propozycji, które dzięki naszej wyobraźni mogą stać się elementami zarówno dużego jak i małego dzieła. Możemy je wykorzystać jako aplikacje, naszywki, biżuterię, albo łączyć je i tworzyć większe prace. 
 Książka posiada cenę 29,9 zł, ale jak poszukacie w internecie można ją kupić tak jak ja w granicach 23 zł. Widziałam je już nawet za 17-19 zł. 

8 komentarzy:

 1. Nie no, błagam! Zrób chociaż miesięczny cykl, bo Twoje propozycje są takie, że mam ochotę od razu pędzić do antykwariatu czy księgarni i buszować, a możliwość kupowania przez internet jest okropna! Dużo zdrówka Ci życzę i oczywiście z miłą chęcią będę czytać o kolejnych propozycjach - mam nadzieję, że pojawią się też takie, co już mam ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak myślałam, że mój kolejny cykl będzie Cię prowadził do zakupoholizmu:) Cykl co prawda będzie tygodniowy, przynajmniej tak planuję:) Poczekaj miesiąc i wtedy zamówisz w komplecie to zapłacisz chociaż za jedną przesyłkę:)

   Usuń
 2. A ja mam duży problem z szydełkiem i tylko słupki i półsłupki robię. Za nic nie potrafię z instrukcji zakumać jak mam co zrobić... Czekam na książkę dla wyjątkowo opornych :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A nie próbowałaś filimków na YouTube? Polecam filmy Ani z crochet.pl, która tłumaczy bardzo fajnie jak robić sploty:)

   Usuń
 3. Świetna pozycja :). Zaraz zabieram się za jej szukanie :). Pozdrawiam i zdrówka życzę :).

  OdpowiedzUsuń
 4. piękna ściąga

  OdpowiedzUsuń