Będę wdzięczna jeśli zostawisz po sobie ślad w postaci komentarza:)

piątek, 28 lipca 2017

Współczesne robótki cz. 13 - "220 splotów szydełkowych"

Dawno na moim blogu nie było kolejnej części cyklu "Współczesne robótki". Niestety moja ogólnie mniejsza aktywność na blogu była spowodowana różnymi zawirowaniami życiowymi, ale już wskakuję na właściwy rytm i nadrabiam zaległości. Zapraszam do lektury:

"220 splotów szydełkowych" wyd. RM wydanie drugie


Książkę możemy podzielić na dwie części, gdzie pierwsza dotyczy ogólnych wiadomości, a druga to różnego rodzaju sploty.
 W początkowej części dowiemy się o podstawowych splotach szydełkowych typu słupek, półsłupek itp., splotach zwartych jak np. zwarte sploty słupkowe, a w wariacjach na temat splotów jak wykonać m.in. muszelki, pęczki itp. Każdy splot oprócz opisu posiada również grafikę obrazującą jego wykonanie.
  Kolejne informacje dotyczą już opisów, schematów i praktycznych informacji dotyczących np. napięcia robótki czy wykorzystania kolorów.

Następnie przechodzimy do właściwej części książki, czyli do splotów szydełkowych. Każdy splot posiada opis słowny, schemat graficzny oraz zdjęcie z gotowym splotem. Wszystko to ma nam ułatwić wykonanie wzoru z jak najlepszym efektem. Sploty podzielone są na sześć grup:

1. Wzory ażurowe i koronkowe

W tym rozdziale mamy 76 splotów ażurowych i koronkowych, od prostych opartych na półsłupkach, po bardziej skomplikowane z wykorzystaniem pęczków, muszelek itp. Znajdziemy tu sploty w jednym kolorze, ale osoby lubiące różne połączenia kolorystyczne też znajdą coś dla siebie. Można znaleźć wzory z użyciem dwóch lub trzech kolorów włóczki.


2. Sploty siatkowe

Rozdział rozpoczyna się krótkim wstępem z opisem podstaw splotów siatkowych. Następnie przechodzimy do 26 wzorów, które mogą być wykorzystane do stworzenia większego projektu lub jako ozdobnej taśmy do doszycia na brzeg lub do obrobienia materiału.
3. Motywy

Motywy to wzory na elementy szydełkowe, które mogą funkcjonować samodzielnie lub można je połączyć w większe projekty np. serwety, obrusy, poduszki itp. Mamy tu wzory na 35 motywów. Na początku tego rozdziału dowiemy się o pracy w okrążeniach i odpowiednim łączeniu elementów w większą całość.
4.Wzory irlandzkie

Jak dla mnie interesujący rozdział. Co prawda mamy tu bardzo małe podstawy koronki irlandzkiej, ale dla chcących od czegoś zacząć, jest w sam raz. W tym rozdziale mamy 26 wzorów irlandzkich zarówno na elementy, jak i siatkowe podkłady, w które te elementy się wrabia.
5. Obrębianie

Jest to przydatny rozdział jeśli chcemy wykonać jakiś fajny dodatek do dzianin czy tkanin. Możemy takie wzory wykorzystac do ozdobienia brzegów obrusu, chusteczek, poduszek itp. W tym rozdziale najdziemy 35 różnych obrąbków w różnych stylach z wykorzystaniem różnych splotów szydełkowych. Można je wykorzystać na różne sposoby. Ogranicza nas tylko wyobraźnia:).
6. Sploty tunezyjskie

Jest to ostatni rozdział tej książki. Sploty tunezyjskie bardzo mnie ciekawią, bo można uzyskać wzory podobne do tych wykonywanych na drutach. Jest to ciekawa technika, ale wydaje mi się bardziej pracochłonna o czym się przekonałam, aczkolwiek jest dość wydajna jeśli chodzi o włóczkę. Ten rozdział rozpoczyna się od krótkiej szkoły szydełka tunezyjskiego, a kończy na 31 splotach tunezyjskich o różnym stopniu skomplikowania, z przerabianiem po okręgu włącznie.

Ta książka jest dość ciekawą pozycją i bardzo podoba mi się jej zawartość. Zawarte sploty możemy wykorzystać do wielu robótek szydełkowych, a myślę też, że są dobrą pozycją dla tych co lubią robić odzież szydełkową, bo wzory dają duże pole do popisu. Ale nie tylko. Ja tu widzę fajny materiał do wykonywania szali, poduszek, chust itp. Polecam Wam tę książkę z czystym sumieniem:).16 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawa książka, z RM posiadam 126 motywów szydełkowych, ale nie jestem zadowolona z tej książki. Zdecydowanie wolę sama projektować wzory. Jednak, te skany że środka książki wyglądają zachęcająco :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja mam też tę książkę i w sumie mam pozytywne odczucia:). Podziwiam jak ktoś umie samodzielnie tworzyć wzory, niestety nie każdy to potrafi i wtedy warto wspomóc się taką literaturą;) Pozdrawiam:)

   Usuń
 2. Dzięki. Taka informacja jest cenna.

  OdpowiedzUsuń
 3. O super książka! Przydałaby mi się taka :)
  Zachęcająca recenzja.

  OdpowiedzUsuń
 4. Posiadam ją! Była to część mojej wygranej w pewnym konkursie i właśnie z niej, wykorzystam jeden wzór na zimowe czapki dla moich Bąbli :) Potwierdzam, bardzo ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super! Właśnie o to chodzi, żeby wplatać te wzory w swoje projekty:)

   Usuń
 5. Tej jeszcze nie mam w swojej kolekcji :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Super ksiazka.Mam ksiazki inne ze wzorami.Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wzory zawsze w jakimś stopniu się powtarzają;). Pozdrawiam;)

   Usuń
 7. Bardzo ciekawa pozycja, warto ją mieć w swojej biblioteczce :). Muszę ją sobie kupić :).

  OdpowiedzUsuń
 8. Ciekawa propozycja muszę poszukać bo przydałoby mi się takie kompendium wiedzy🙂

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzeba dobrze poszukać, bo można znaleźć w naprawdę fajnej cenie;)

   Usuń