Młynek dziewiarski

Młynek dziewiarski Prym z korbką, służy do wykonywania sznurków. Niestety mimo, że jest to produkcja naszego zachodniego sąsiada, niestety w instrukcji nie znajdziecie nawet słowa po polsku. Dlatego chcę trochę o nim napisać i zamieścić obrazkową instrukcję jak się z niego korzysta i jakie rzeczy można nim zrobić.

1. Młynek dziewiarski składa się z głównej części, do której przymocowujemy korbkę oraz z obciążnika. W środku młynka znajdują się cztery szydełka (haczyki) z małymi języczkami oraz pusta rurka. W przezroczystej obudowie mamy też miejsce na wprowadzenie nitki włóczki i utrzymującej ją prosto do haczyków. Używamy do niego włóczki czy innych sznurków np. satynowych o grubości ok. 3 mm. Nitki o mniejszym przekroju plączą się na haczykach.


2. Pierwszym krokiem jest przygotowanie szydełek. Na początku pracy wszystkie języczki pod haczykami muszą być opuszczone na dół. Ja odginam je szydełkiem.



3. Przez otwór w przezroczystej obudowie wprowadzamy nitkę, a następnie wprowadzamy ją do rurki, tak aby jej koniec wyszedł przez otwór na dole młynka.




4. Do wolnego końca nitki przywiązujemy obciążnik, będzie nam napinał sznurek w trakcie jego tworzenia.


5. Nitkę zahaczamy w młynku w następujący sposób. Kręcimy korbką i zahaczamy nitkę o pierwszy haczyk, kręcimy korbką, następnie omijamy drugi haczyk, kręcimy korbką, zahaczamy nitką o trzeci haczyk, kręcimy korbką i omijamy 4 haczyk. Podsumowując nitkę zahaczamy o pierwszy i trzeci haczyk, a drugi i czwarty pozostaje pusty.






 6. Po zahaczeniu nitki jesteśmy gotowi do pracy. Odważnik opuszczamy i ma on zwisać, a my kręcimy korbką. Uwaga!!! w trakcie kręcenia trzeba zwracać uwagę, czy nitka spada z języczków w dół, w przeciwnym razie nitka się zaplącze. Wtedy trzeba pomóc jej szydełkiem. W trakcie pracy będzie słychać charakterystyczne trzaski opadającej nitki.


Na zdjęciu poniżej widać jak nitka nie spadła z języczka. Więc trzeba wtedy pomóc zejść nitce szydełkiem. Na następnym zdjęciu widać już prawidłowo ułożoną nitkę. 





7. Sznurek będzie wychodzi przez rurkę w dół młynka. UWAGA! Nitka z obciążnikiem musi być cały czas napięta, bo inaczej oczka będą luźne i będzie widać różnicę


8. Teraz kręcimy do uzyskania odpowiedniej długości sznurka.

9. Chcąc zakończyć ucinamy nitkę od kłębka i trzymamy ją w górze, kręcimy korbą, aż wszystkie nitki spadną z haczyków, czasami trzeba temu pomóc.




10. Na końcu uzyskamy 4 pętelki. Szydełkiem łapiemy wszystkie cztery pętelki i przeciągamy przez nie nitkę.





11. Sznurek jest gotowy! :)



Jak do tej pory dość fajnie robi się sznurek z włóczki Dora i Camilla 6/4, a widziałam też, że można użyć np. sznurka satynowego.

Mam nadzieję, że instrukcja będzie chociaż trochę przydatna :)

Pozdrawiam!!

Lady with

Galeria


                                       

                                   

                                   

                                   

Komentarze

  1. Też mam ten młynek, właśnie siedzę i kręcę zamotkę. Szkoda, że wcześniej nie trafiłam na Twój opis, bo zaoszczędziłoby mi to dużo czasu i nerwów. To jest super sprawa i właściwie bardzo prosta zabawka, ale jak się już wie jak robić ;(. Ale już mam opanowane, tylko denerwuje mnie to "odkręcanie" skręconego sznurka. Chyba jedyny minus młynka. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja na początku miałam chwilę zwątpienia ale jakoś poszło:) Żałuję tylko, że nie da się użyć każdej włóczki, ale fakt młynek to szybka sprawa:) Już nie mogę się doczekać jaką zamotkę zrobiłaś, mam nadzieję, że się pochwalisz:)

      Usuń
  2. dzisiaj napotkałam ten kursik i dopiero doszłam jak używać młynka, fajnie wytłumaczone

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo pomocne, kupuję i robię :)
    Monia

    OdpowiedzUsuń
  4. Mam pytanie. Jakiej grubosci jest sznurek z mlynka?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wszystko zależy od użytej nitki i z jakiego materiału są wykonane. Jeśli użyjesz akryl, to sznurek będzie grubszy, ale bardziej miękki, a jeśli u użyjesz bawełny będzie chudszy, ale sztywniejszy.

      Usuń
  5. Bardzo pomocny jest taki młynek

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty